Пн.- Пт. 8:30 - 17:30
viber
telegram-app
         +380952876110
                                                Завантажити прайс

Облік вихідного ПДВ в BAS Комплексне управління підприємством. Стаття №3
https://hotkey.ua/prog_avt_bizn/oblik-vihidnogo-pdv-v-bas-kompleksne-upravlinnya-pidpriyemstvom-stattya-3/
30 жовтня, 2023 від
Облік вихідного ПДВ в BAS Комплексне управління підприємством. Стаття №3
HOTKEY, Олександр Балибердін

Продовжуємо розглядати особливості формування податкових документів з обліку ПДВ в конфігурації BAS «Комплексне управління підприємством».

Нагадую, що про налаштування програми для автоматичного створення вихідних податкових документів я писала тут.

Стаття з прикладами формування податкових документів за різних обставин – тут.

Розглянемо ще один цікавий приклад зі схемою «за першою подією».

Приклад №3.

Наша компанія домовилась з клієнтом про поставку певної партії товару за обумовленою в договорі ціною. Товар поставляється під замовлення і тільки після передоплати. Але в договорі також є умова, що ціна при остаточному відвантаженні може змінитись.

В програмі ми створюємо договір з деталізацією розрахунків «по замовленнях» і замовлення на початкову специфікацію:

На виконання умов договору клієнт робить переодоплату на всю суму початкового замовлення. На підставі цього документу формуємо надходження безготівкових коштів:

Здійснюємо контроль заповнення розшифровки платежу і проводимо документ.

Переходимо до формування податкових накладних за січень, не забуваємо актуалізувати розрахунки. На виході маємо по цьому клієнту податкову накладну на авансовий платіж:

Документ створений датою отримання грошових коштів. Він заповнений номенклатурним складом, скопійованим із замовлення, вказаного у якості об’єкта розрахунків. Після реєстрації податкової накладної в ЄРПН, змінюємо її статус в програмі на «Перевірений» та «Зареєстрований в ЄРПН».

Увага! Поля групи «Відображення документа в ЄРПН» стають доступними тільки після зміни статусу документа на «Перевірений».

Після зміни стану «Не зареєстрований в ЄРПН» документа на будь-який інший програма автоматично змінить режим автокоригування на «Формувати Додаток 2 до податкової накладної». І при подальшому переформуванні податкових документів за допомогою автоматичної обробки цей документ не буде змінюватись.

Наша компанія після отримання авансу від покупця замовила для нього обумовлений товар і в лютому місяці отримала його. Але виявилося що, в зв’язку з ринковими коливаннями, ціна постачання змінилась більше, ніж на 10 відсотків. І тому, керуючись пунктами договору, наша компанія перерахувала ціну відвантаження для клієнта.

Позаяк ціна поставки та її загальна сума змінились, ця господарська операція потребує виписки додаткових податкових документів. Що програма і робить – а саме:

  • Формує датою реалізації Додаток 2 до податкової накладної з коригуванням ціни:

  • Формує датою реалізації податкову накладну на суму перевищення реалізації над авансом:

Відповідно до ПКУ в більшості випадків датою нарахування ПДВ - датою виникнення податкових зобов'язань і права на податковий кредит вважається дата події, що сталося раніше - оплати або відвантаження. Тобто, момент визначення бази оподаткування ПДВ найчастіше визначається «за першою подією». Однак у ряді випадків нарахування можуть проводитися, наприклад, по оплаті (касовий метод) або по відвантаженню (метод нарахування).

Касовий метод здебільшого застосовується в державному секторі. При поставці товарів і послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів датою виникнення податкових зобов'язань є дата зарахування коштів на банківський рахунок платника податку (тобто, «по оплаті»).

А наприклад, для операцій фінансової оренди датою виникнення податкових зобов'язань у орендодавця є дата фактичної передачі об'єкта фінансової оренди в користування орендарю (тобто, «по відвантаженню»).

Використання схеми визначення бази ПДВ «По відвантаженню».

Для відпрацювання прикладу створюємо в системі договір зі значенням поля «Момент визначення бази ПДВ», що дорівнює «По відвантаженню»:

Зверніть увагу на те, що в даному випадку поле «Номенклатура заповнення податкових на аванс» відсутнє як таке.

Оформимо надходження авансу від клієнта на суму 20 000 грн.

і вкажемо в якості підстави платежу новостворений договір:

Далі проведемо відвантаження товару клієнту на суму 18 000 грн.: